![](https://www.ded.gr/wp-content/uploads/2016/11/factory-269056_1920-878x400.jpg)
Το «Δίκτυο Δήμων Περιοχών Παραγωγής Λιγνιτικής Ενέργειας» ιδρύθηκε με διακριτικό τίτλο «Δίκτυο Ενεργειακών Δήμων», στις 15 Απριλίου του 2011 στον Φιλώτα Φλώρινας.
Ιδρυτικά μέλη ήταν ο Δήμος Κοζάνης εκπροσωπούμενος από τον τότε Δήμαρχο Λάζαρο Μαλούτα, ο Δήμος Εορδαίας, εκπροσωπούμενος από την τότε Δήμαρχο Παρασκευή Βρυζίδου, ο Δήμος Μεγαλόπολης εκπροσωπούμενος από τον τότε Δήμαρχο Παναγιώτη Μπούρα, ο Δήμος Φλώρινας από τον Δήμαρχο Ιωάννη Βοσκόπουλο, και ο Δήμος Αμυνταίου εκπροσωπούμενος από τον τότε Δήμαρχο Ιωακείμ Ιωσηφίδη.